seo uyumlu web tasarimi logo

SEO Uyumlu Web Tasarım 

Hizmeti İle Üst Sıralara 

Çıkın

SEO uyumlu Web tasarım günümüzün en popüler konuları arasında yer alıyor.

SEO veya “Arama Motoru Optimizasyonu”, bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan çalışmalar bütünü olarak tanımlanabilir.

Her şeyi birbirinin aynı iki web sitesinden SEO uyumlu web tasarımı yapılmış olanının arama motoru tarafından daha alakalı olarak görülmesi ve üst sıralara çıkarılması bu tasarım çalışmalarının ölçülebilir sonucudur.

SEO Uyumlu Site Yapmak Neden Önemlidir ?

SEO uyumlu web tasarımı yapmak neden önemlidir sorusu ve cevabı işin can alıcı noktasıdır. Zira optimize edilmiş sitenin daha yüksek bir tasarım estetiğine sahip olması veya rakiplerinden daha işlevsel olması onu arama motorunda üst sıralara taşımaz. Web sitesini rakiplerinden daha yüksek sıralarda tutan, pozitif yönleri daha net vurgulaması ve olabildiğince çok olumsuzluğu ortadan kaldırmasıdır.

Web Tasarımı, aslında bir birey, grup, okul, işletme, hükümet veya başka bir kuruluş için online bir varlık oluşturma sürecinin bütünüdür.

Web sitesi tasarımı yıllar içinde deyim yerindeyse tam anlamıyla “evrim” geçirmiş, bu alanda “Devrim”ler yaşanmıştır. 

Tasarımlar yıllar içinde basit HTML’den Ajax, Javascript, XML, PHP ve MySQL gibi karmaşık süreçlere ve komut dosyalarına doğru gelişmiştir.

Bir web sitesi oluşturmak için birçok seçenek varken, iyi düşünülmüş, iyi tasarlanmış ve iyi hazırlanmış bir web sitesine zaman ayırmak başarıya giden kanıtlanmış bir yoldur.

Bu yol da günümüzde SEO’dan geçmektedir.

SEO Uyumlu Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

SEO uyumlu Web sitesi nasıl yapılır?

Zorlukları nelerdir?

Neler sağlar?

Bu soruların cevabı aynı zamanda neden SEO tabanlı bir internet sitesine sahip olmanız gerektiğini de ortaya koyar.

Şimdi gelelim cevaplara…

SEO ve Web Tasarımını birleştirmek zordur çünkü her iki tarafta da dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.

Tasarım, içerik, programlama, pazarlama ve optimizasyon teknikleri arasında sürekli bitmez tükenmez savaşlar vardır.

Tasarımcı, tasarladığı sitenin sonunda optimize edileceği gerçeği bilerek hareket etmelidir. Bu nedenle, içerik için ihtiyaç duyulan ek alan tasarım içerisine önceden eklenmelidir.

Programcı, pazarlama tarafının optimizasyon tekniklerine uyum sağlamak için esnek olmalıdır.

SEO uzmanı, Web sitesi kurulumundan SEO Web Tasarımına kadar sorunsuz bir geçiş sağlamak için tasarım ekibi ve programlama ekibi ile iletişim kurmalıdır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli maddeyi açıklamaya geldi sıra…

Genel olarak yapılan yangın hata şudur:

Web siteleri önce tasarlanıyor, sonra geliştiriliyor ve sıra maalesef en son olarak optimize edilmesine geliyor.

Ancak, bunun doğru bir yöntem olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Çünkü;

Arama motorları büyük olasılıkla optimize edilmemiş siteyi dizine eklemeye başlamış ve ilgi düzeyine ilişkin ilk puanlamasını oluşturmuştur ve bu onların ilk izlenimidir.

Bu sorunu çözmenin daha iyi bir yolu, en baştan itibaren sitenin SEO teknikleriyle birlikte tasarlanması ve geliştirilmesidir.

Şimdi gelelim SEO uyumlu web tasarım nedir sorusunu yanıtını detaylandırmaya. 

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nedir ?

seo uyumlu web tasarımı nedir
seo uyumlu web tasarımı nedir

SEO uyumlu web sitesi nedir? sorusundan önce, size web sitenizin organik trafiğini ve geri dönüşleri SEO teknikleriyle yükseltme garantisi veren Pixiu Dijital’i rakiplerinden ayıran temel özelliğe dikkat çekmek istiyoruz.

Bu sorunun cevabı maalesef tek kelimelik bir cevap için çok uzun.

Ancak, işinin iyi yapan bir SEO Uyumlu Web Tasarım firmalarından biri olmamızın iki temel nedeni var; 

  1. Deneyim
  2. Detaylara gösterilen dikkat…

Google uyumlu web sitesi olması ya da  Yahoo ve MSN gibi arama motorlarında iyi performans göstermesini sağlamak amacıyla bir web sitesi oluştururken; ortaya çıkan sitenin sadece harika görünümlü bir web sitesi değil, aynı zamanda arama motorlarında ilk günden itibaren üst sıralarda yer alması için uygun eylem ve stratejilerin listesini hazırlıyoruz.

Burada, bir web site tasarlamaya başladığımızda Arama Motoru Optimizasyonunun dahil edilmesinin nasıl sonuçlar ortaya koyduğunu anlatmaya çalışacağız. 

SEO Uyumlu Site

e-ticaret web tasarım
e-ticaret web tasarım

Yeni bir web sitesi geliştirirken veya eski bir web sitesini SEO uyumlu site haline getirmek için yeniden tasarlarken en büyük sorun sitenin yapısıdır. 

Sitenin doğal bölümlemesinden en iyi şekilde yararlanmak için sitenin yapısını önceden planlamaya büyük özen gösteriyoruz.

İnternetteki en büyük siteler bile daha küçük bölümlere ayrılmıştır. Bu, büyük bir web sitesi oluştururken doğal olarak gerçekleşir, ancak doğal segmentasyon ile SEO segmentasyonumuz arasındaki temel fark, iç linkleme yapısıdır.

Diyelim ki bir şirketiniz var ve aletler satıyorsunuz. Muhtemelen yalnızca bir sayfada yer alacak ürünler satmıyorsunuz.

Bu nedenle, sitede büyük olasılıkla farklı sayfalar, farklı bölümler olacaktır.

Diyelim ki widget’larınızda farklı kalite seviyeleri, farklı renkler ve farklı boyutlar var. Doğal olarak, en yüksek kalitedeki tüm widget’larınızı renkleri ve boyutları ile birlikte listelersiniz.

Öyleyse, 3 seviyeli widget’ınız olduğunu varsayalım. Temel olarak, her birini ayrı bir kategori haline getirmek istersiniz. Her pencere öğesi kategorisinin iki alt kategorisi, boyutu ve rengi olacaktır.

Artık kategorilerimizi ve alt kategorileri oluşturduğumuza göre, kategoriler arasındaki iç bağlantıya bakalım.

Kategorilerin herhangi biri başka bir kategoriye bağlanabilir; ancak, alt kategoriler diğer alt kategorilere bağlanmamalıdır.

Alt kategorilere girdiğinizde, bunlar yalnızca diğer kategorilerin en üst seviyesine bağlanmalıdır.

Bu, arama motoru veya robotların sitenize gelmesini, segmentasyonunuzu görmesini ve bir sonrakine geçmeden önce tüm “siloyu” taramasını sağlar.

Bu, size tüm kategorileri ve alt kategorileri bir arada ilişkilendirmek için en iyi fırsatı verir.

Bu sayfaların her birinin PageRank’lerini birbirine aktarması ve sonunda kategoriler ve alt kategorilerle ilişkili ilgili anahtar kelime öbekleri için arama motorlarında görünmesi için şans tanır.

Elbette, tamamen bölümlere ayrılmış bir siteye sahip olmak, müşteri deneyimi için çok pratik olmaya pek uygun değildir.

Bu nedenle, nofollow etiketleri kullanarak “silolar” arasında bağlantı kurarak bu işlemin üzerine yazabiliriz.

Esasen, bu etiketler arama motorları için sitenin segmentasyonuna izin verecek, ancak aynı zamanda site genelinde kolay gezinmeye de izin verecektir.

SEO Uyumlu Web Sitesi Kod Yapısı

e-ticaret web tasarım
e-ticaret web tasarım

Doğru SEO Web Tasarımının bir diğer önemli unsuru kod optimizasyonudur. Bir sitedeki fazla kodun, arama motorlarının sayfanın içeriği yakalayabilmesinin önünde bir engeldir.

Bu nedenle, olabildiğince fazla kodu sayfada ortadan kaldırmak gerekir.

Bu JavaScript ve basamaklı stil sayfası (CSS) kodu harici tutularak yapılabilir.

Bu dosyalar, sayfanın üst kısmında değerli alanları kaplamak yerine sunucuda tutulur ve sayfaya dahil edilirse, sayfa arama motorları için daha çekici hale gelir.

Pixiu olarak tasarladığımız web sitelerinde en çok dikkat ettiğimiz konulardan bir tanesi; içerik/kod oranıdır. Bu oranın mümkün olduğunca az olmasına dikkat ediyoruz. Bu oranın daha az olması, arama motorları tarafından daha uyumlu bir site olarak dikkate almanızı sağlayacaktır. Siz de web tasarım ajansı seçerken bu oranı dikkate alacak bir ajans seçiniz.

Öte yandan kodun sayfa içi optimizasyonuna ek olarak, sayfa dışı kod üzerinde de çalışılmalıdır.

Bu, site genelinde başlıkların ve alt başlıkların kullanımı tartışılırken devreye girer.

Kodlarında bir üst bilgi ve alt bilgi olmayan çok fazla site olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sitelerin sayfa dışı kod optimizasyonu için temelde yeniden yapılandırılması gerekti.

Meta verilerin ve başlık etiketlerinin ilk ve sürekli yönetimine izin vermek için SEO’yu İçerik Yönetim Sistemimize (CMS) de entegre ediyoruz.

Bu neden önemli?

50 sayfası, 100 sayfası ve hatta binlerce sayfası olan bir web siteniz olduğunda, webdeki varlığınız için tüm bu önemli optimizasyon alanlarını verimli bir şekilde nasıl yöneteceksiniz?

SEO özellikli bir CMS olmadan imkansız olurdu.

Bir hata yapma ve sayfa kodunuzun üzerine yazma riskini almak istemezsiniz.

SEO uyumlu içerik yönetimini web sitenize entegre ederek, neredeyse herkes meta ve başlık etiketlerinde değişiklik yapabilir ve bunların sayfadaki diğer kodları olumsuz etkilemesi veya hatta kırması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Bu SEO İçerik Yönetim Sistemi, tek başına risk yönetimi faydalarında karşılığını verir.

Geniş Kitlelere Ulaşacak

E-Ticaret Sitesi mi İstiyorsunuz ?

Hemen teklif alın ve Pixiu ile siz de uçuşa geçin.

Sık Sorulan Sorular

SEO uyumlu web tasarım hakkında buraya kadar anlattıklarımızın üzerinden  konu ile ilgili en çok sorulan sorulara verilen cevaplar ile bir kez daha  geçelim.

Herhangi bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını ve trafiğin artırılmasını sağlayan tekniklere SEO denir. SEO uyumlu web sitesi de bu tekniklere uygun olacak şekilde tasarlanan web siteleridir.

SEO uyumlu web tasarım arama motorlarında ilgili aramaları yağan kişilerin size kolay ulaşmasını sağlayacak siteyi en kolay ve hızlı bulmasını sağlayacak tasarımdır.

Bu tasarım ile arama motorunda ilk sıralarda yer alan sitenizin trafiği ve geri dönüşleri rakiplerinize oranlar artacaktır

SEO uyumlu site yaparken arama eğilimleri göz önüne alınırken teknik bazı özelliklerin de bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu süreç sayfa optimizasyon tekniği aracılığıyla bir web sitesini düzgün bir şekilde yapılandırma ve programlama sürecidir ve her zaman açılış sayfası oluşturma, bağlantı oluşturma gibi devam eden çalışmalardan önce yapılmalıdır.

Google uyumlu web sitesi kurma aşaması sitenin oluşturulmasından sonraya kalırsa yine SEO uyumluluğu sağlanabilir ama bu kez süreç biraz daha uzun ve sancılı olur. 

Bu nedenle bir internet sitesi kurulurken “SEO uyumlu site nedir” sorusunun cevabı bulunmalı ve SEO uyumlu site yapmak ilk hedef olmalıdır.

Böylece web sitenizin trafiği rakiplerinizin bir adım önünde olur.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
formu doldurun
size ulaşalım
Merhaba!

Bilgilerinizi Girin