İnternet Pazarlaması Nedir?

İnternet Pazarlaması Nedir?

İnternet Pazarlaması Nedir ?

İnternet Pazarlamacılığı ile Nasıl Gelir Elde Edersiniz

Yapılacaklar listenizde muhtemelen bir düzine öğe bulunmaktadır.

Sıkışık bir programla, küçük işletme sahipleri çok az yatırım getirisi (YG) sunan veya hiç yatırım getirmeyen girişimlerle oyalanmayı göze alamazlar.

Mümkün olduğunca çok sayıda alıcıya ulaşmak ve onları çekmek işletmenizin büyümesini ve gelişmesini sağlayan en önemli hedeftir; ama nasıl yapacaksınız?

Cevap internet pazarlaması. Birçok işletme sahibi internet pazarlamacılığı nedir ve ne anlama gelir detaylı olarak öğrenmek ve bilmek ister.

İnternet pazarlamacılığı günümüzde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen herhangi bir reklam faaliyetine atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. 

 1. Çağımızda birçok pazarlama faaliyeti, düşük maliyetli olması sebebiyle artık internet üzerinden yapılmaktadır.
 2. İşletme olarak internet pazarlamacılığına yeni girmiş olabilir, hatta bu işi ilerletmiş bile olabilirsiniz.
 3. Ya da zaman alacağını düşündüğünüz için ondan kaçmış ve ne kadar önemli olduğunu görmemiş olabilirsiniz.

Size internet pazarlamacılığını kullandığınız takdirde, işletme gelirinizi üçe katlayabileceğini söylesek ? 

Evet bu gerçekten bazen çok kolay olabilir!

İnternet pazarlamacılığı ya da internet pazarlamasının ne olduğunu, onu neden önemsemeniz gerektiğini ve işletmenizin yeni müşterilere ulaşmasına yardımcı olmak için bunu nasıl kullanacağınız hakkındaki detaylı bilgilere gelin hep birlikte bu yazımızda inceleyelim.

İnternet Pazarlama Kanalları

İnternet pazarlaması, işletmenizi pazarlamak için İnternet’i kullanma sürecidir. Bu süreç;

 • sosyal medya
 • arama motorları
 • blog
 • video
 • e-posta pazarlaması

gibi konularla ilerler.

Bir işletmeyi tanıtmak çaba gerektirmektedir. Bunu yapmanın da çeşitli yolları bulunmaktadır. Gazetelerde, radyo ve televizyonda, doğrudan postada ve reklam panolarında yapılan geleneksel reklamlar bu yolların birkaçıdır.

İnternet pazarlamacılığı, vermek istediğiniz mesajınızı büyük kitlelere ulaştırır. İnternet pazarlaması sayesinde interneti her gün kullanan tonlarca insanla, ürününüzü veya hizmetinize ihtiyaç duyan veya isteyen kişilerin önüne çıkarmak için büyük fırsatlar elde edebilirsiniz.

Ayrıntılı olarak incelendiğinizde, internet pazarlaması birçok biçimde karşınıza çıkmaktadır. 

Örneğin;

 • banner reklamlar
 • e-posta promosyonları
 • sosyal medya gönderileri

muhtemelen duymuş olduğunuz internet pazarlamacılığı reklamlarıdır. Bunlar ve daha fazlası “İnternet pazarlaması” kapsamına girmektedir.

İnternet Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

İnternet pazarlamasının ne olduğunun cevabını verdiğimize göre artık faydalarına geçebiliriz.  İnternet üzerinden pazarlama, diğer reklam ve tanıtım yollarının sunmadığı benzersiz faydaları size sunmaktadır.

 

 1. İnternet pazarlaması uygun maliyetlidir.

Geleneksel pazarlama yöntemleri şirketler için bir hayli maliyetlidir. Örneğin Facebook reklamları , radyo, televizyon veya basılı reklamlardan 3 kat daha ucuzdur ve daha etkilidir. Hedef kitlenizi genişletmek ve onlarla etkileşim kurmak için interneti kullanmak, önceden istediğiniz kitleyi belirlemenize yardımcı olacak bir planınız olduğu sürece çok daha ucuzdur.

 1. İnternet pazarlama odaklıdır.

Birkaç reklam seçeneği , müşterinizin internet pazarlaması gibi belirli demografik özelliklerini hedeflemenize olanak tanımaktadır. Mesajınızı, potansiyel müşterilerinizin ziyaret etme olasılığı yüksek web sitelerinde gösterilecek, belirli sektörler ve coğrafi konumlar tarafından görülebilir ve hatta bazı durumlarda yaşa veya eğitim aralığına göre hedefleyecek şekilde ayarlamalısınız. Bunu  hiçbir televizyon, radyo reklamı veya ilan panosu sizin için yapamaz.

 1. İnternet pazarlamacılığı ilişkiler kurar.

Pazarlama seçenekleri kimi zaman ulaşmaya çalıştığınız tüketiciler için can sıkıcı bir durum haline gelebilmektedir. İnternet pazarlamacılığı doğru yapıldığı takdirde aslında potansiyel müşterilerinize yardımcı olacaktır. Doğru olarak yapılan internet pazarlama çözümler sunarak ve sorunlu olan noktaları ele alabilir. Bu durum da diğer pazarlama türlerine göre sohbetin başlamasında ve güven oluşturulmasında etkili olacaktır.

 1. İnternet pazarlamasının uyarlanması ve düzenlenmesi kolaydır.

Sosyal medya reklamcılığı , afiş reklamlar veya diğer çevrimiçi kampanyalara göre daha hızlı bir şekilde ayarlanıp revize edilebilir.  Sürekli değişen tercihler nedeniyle bu sizin için büyük bir avantajdır. Yeni fiyatlandırma, ek ürünler ve zamana duyarlı satışların tümü, internet pazarlama girişimleriyle kolayca gerçekleştirilebilir.

 1. İnternet pazarlaması ölçülebilir ve ROI’yi (yatırım getinizi) belirlemek kolaydır.
 • Mevcut reklam kampanyalarınız ne kadar başarılı? 
 • Size kazandırdıkları iş miktarı ne kadar? 

Bazen bu cevapları bulmak biraz zordur. İnternet pazarlamasının en iyi faydalarından biri, sonuçları ölçebilme yeteneğidir

Yalnızca yerleştirdiğiniz reklamlarda bulunan URL’leri ayarlayarak, potansiyel müşterilerin tam olarak nerede aktif olduğunu görebilirsiniz. Aynı şey açılış sayfaları için de geçerlidir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görebilmek, pazarlamanın çabalarını düzene koymaya, zamandan ve paradan tasarruf etmeye yardımcı olur.

İşletmenizi web üzerinde pazarlamanın faydalarını bilseniz de işinizle tam olarak ne kadar alakalı olduğu konusunda net bir bilgiye sahip olamayabilirsiniz. Belki de yeni süreçleri öğrenmek için zamanınız yeterli olmayabilir.

Ama üzülmeyin! Pixiu Digital olarak uzmanlardan oluşan ekibimiz, dijital pazarlama kampanyanızı tamamlayan profesyonel ve olağanüstü hizmetler sunarak sizlere yardımcı olacaktır. İnternet pazarlamacılığı hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve daha fazla bilgi edinmek iletişim numaralarımızdan ve formlarımızdan bize ulaşın.

İnternet Pazarlaması Nedir ve Neden Sizinle İlgilidir?

İnternet pazarlamacılığından başarılı şekilde fayda sağlamak için bunun işinize olumlu bir değişim ve büyüme getireceğine inanmanız gerekmektedir.

 • Müşterilerinizle daha derin bağlantılar kurabilirsiniz.

Bir marka oluşturmaya çalışırken müşteri sadakati ilk sıralarda gelmektedir. İnternet pazarlamasını stratejik olarak kullanıyorsanız, şirketinizi bir sektör uzmanı olarak öne çıkarabilir ve ürününüze veya hizmetinize güvenebilirsiniz.

 • Çok sayıda alıcıya ulaşabilirsiniz.

Eski usul pazarlamanın bir çoğu, internet pazarlamasında olmayan sınırlarla sınırlıdır. Örneğin, bir radyo reklamı yalnızca belirli sayıda coğrafi konumda duyulabilir. Bir reklam panosu yalnızca o yolda olan sürücüler tarafında görülebilir. İnternet pazarlaması ise dünya çapında! Başka hiçbir yolla ulaşamayacağınız müşteriler, internet pazarlamacılığı yoluyla web sitenizde bir alıcı olarak görünebilirler.

 • Mevcut stratejinizi tamamlamak için web pazarlamasını kullanabilirsiniz.

Bir pazarlama çalışanı veya müdürü almak size daha mantıklı geliyor olabilir. Fakat dünya üzerindeki lider şirketlerin hemen hemen hepsi bunun yerine internet sitelerini geliştirerek orası üzerinden gelen ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeye başladı bile.

Neden siz de aynı taktiği denemeyesiniz?

Web pazarlaması günümüzde Türkiye gibi 50M+ internet kullanıcısı için en mantıklı kanallardan birisi haline geldi. İnsanlar Covid-19 sonrasında bir çok kişi ile alacağı hizmeti veya ürünü internetten araştırarak almakta.

Sizin web sitenizden almamaları için herhangi bir sebep var mı?

Hayır yok!

Emin olun web pazarlaması büyüyerek gidecek bir vazgeçilmez pazarlama kanalı artık.

İnternet Pazarlama Stratejisi Nedir?

İnternet pazarlama stratejisi, şu anda mevcut olan tüm dijital pazarlama kanallarını kullanan genel bir plandır.

İyi haber şu ki, web üzerinde pazarlamanın işinizi nasıl artırabileceği hakkında düşünerek ve kendinizi eğiterek, başarıya giden yolda birkaç adım atmış olabilirsiniz.

Üzerinde düşünmeniz gereken bir sonraki nokta ise takip etmek istediğiniz pazarlama türleridir.

İnternet Pazarlamasının Farklı Örnekleri Nelerdir?

İnternet pazarlamasının en yaygın örnekleri SEO, sosyal medya, e-posta, PPC ve içerik pazarlaması; ancak sadece bunlar değildir.

Potansiyel müşteriler ile bağlantı ve etkileşim kurmak için interneti kullanmak akıllıca bir harekettir.

Ama nereden başlamalısınız? 

Seçenekler oldukça fazla olduğundan şirketler aynı anda hepsini yapmak isteyebiliyor. İşte internet pazarlamacılığı alternatifleri.

E-posta pazarlama

Ürününüz veya hizmetiniz hakkında e-postalar oluşturmak ve ardından bunları bir potansiyel müşterilerinize göndermek, web pazarlamasının en yaygın kullanılan biçimlerinden biridir. E-posta ile pazarlama oldukça ucuzdur ve çok sayıda kişiye ulaşabilirsiniz.

Amerika’daki istatistiklere göre harcanan her 1$ için, e-posta ile pazarlama, 38$ yatırım getirisi oluşturur.

E-postanın dezavantajı, tüketicilerin gelen kutularına her gün tonlarca e-posta gelmesidir. Bu nedenle mesajınız okunmadan çöp kutusuna spam olarak gidebilir.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Bir şirket profili oluşturmak ve sosyal medyaya dahil olmak , birçok küçük şirketi gelişen güç merkezlerine dönüştürdü. E-posta pazarlamasında olduğu gibi, web pazarlamasının bu biçimi düşük maliyetlidir ve işe girişmek oldukça kolaydır.; ancak, ara sıra belirli bir takvim oluşturmadan gönderi atmak, sizi başarıya götürmez.

Popüler Sosyal Medya Pazarlama Kanalları:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • TikTok
 • Snapchat
 • Linkedin

İçerik pazarlama

Muhtemelen “İçerik Kraldır” (Content is King) ifadesini duymuşsunuzdur. İçerik pazarlaması, etkili bir web pazarlama aracı olarak patlama yaratıyor. Düzenli olarak blog yayınlayan şirketler, bunu yapmayan şirketlere göre internet sitesi trafiğini dört katına çıkartabiliyor.

Nedeni basit.

İnsanlar internette sorularına cevap ararlar. Sorularıyla ilgili olarak yararlı, anlaşılması kolay yanıtlar veren şirketler, büyük sadakat ve güven kazanırlar. Aslında yakın zamanda yapılan bir ankete göre, çevrimiçi reklam verenlerin %96’sı içerik pazarlamasının işletmeleri için gerçekten etkili olduğunu belirtiyor. 

Stratejik olarak dağıtılmış sabit bir yüksek kaliteli içerik akışı, bir şirketin satışlarını ikiye, üçe katlayabilir hatta dört katına çıkarabilir

Bu sizin için en iyi internet pazarlama türü gibi görünüyorsa, içerik pazarlama hizmetlerimizi inceleyin .

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

İnternet pazarlamacılığında yapmış oldukları çabaların karşılığı olarak daha fazla iş elde etmeyi amaçlayan şirketlerin bütçelerini arama motoru optimizasyonuna yani SEO’ya yatırmaları gerekmektedir.

Doğru anahtar kelimeler ve bağlantılar bu nedenle oldukça önemlidir. Bu tekniğe hakim olmak, içeriğinizin arama motoru optimizasyonunda daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. 

SEO sayesinde internet sitenize daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla satış yapma imkanını elde edebilirsiniz.

Hali hazırda çevrimiçi rekabetin olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, arama sıralamasında üst sıralara çıkmak zor oldukça olabilir. Bu, düşünmeniz gereken bir süreçtir.

Google reklamları veya PPC Reklamcılığı

Google’da her saniye şaşırtıcı bir şekilde 63.000 arama yapılmakta. Şirketler, organik olarak döndürülen sonuçların önünde, aramanın en üst sırasında olmak için ödeme yapıyorlar. 

Google reklamları, internet pazarlamasının değerli bir parçasıdır; çünkü işletmenizi, ürününüz veya hizmetiniz hakkında zaten bilgi arayan bir hedef kitlenin önüne çıkartıyor. 

Aynı zamanda bu reklamlar oldukça uygun maliyetlidir. Önceden belirlemiş olduğunuz bütçenize uyacak şekilde yalnızca tıklamalar için ödeme yapabilirsiniz.

Görüntülü reklamlar

Şirketler, alıcılarının ziyaret etme olasılığının yüksek olduğu belirli web sitelerinde reklam vermeyi seçerler. Bunlar arasındaki en iyi seçimler endüstri yayınları ve dernekleridir. 

Web siteleri genellikle reklam vermek isteyen her şirketten bir ücret alır. Fiyatlar, reklamın boyutuna ve yerleştirileceği alana göre değişiklik gösterebilir.

Görüntülü reklamları başarılı kılmanın en önemli anahtarı, potansiyel müşterilerinizi neyin çekeceğini bilmek ve ardından açılış sayfanıza tıkladıklarında onların ilgisini çekebilmektedir.

Yeniden hedefleme (Remarketing)

Bir potansiyel müşteri internet sitenizi ziyaret etti ve sonrasında tıkladı mı? 

Alıcıların % 49’u, bir satın alma işlemi yapmadan önce bir web sitesini 2-4 kez ziyaret ediyor. Ve çoğunlukla bu web siteleri için, web trafiğinin yalnızca% 2’si aslında ilk ziyarette dönüşüm sağlıyor.

Yeniden hedefleme, potansiyel müşterilerinizi satış için web sayfanıza geri getirebilecek bir internet pazarlamacılığı biçimidir.

Örneğin, bir kişi web sitenizi ziyaret ediyor. Sonrasında siteniz, sizi onlara geri götüren bir iz olan bir çerez bırakıyor. 

Potansiyel müşteriler diğer siteleri ziyaret ettiklerinde, yeniden hedefleme reklamınız onlara şirketinizi hatırlatan bir başlık olarak görünüyor. Eğer tıklarlarsa, harika bir şekilde tasarlanmış olan açılış sayfalarınızdan birine geri yönlendiriliyorlar.

Yeniden hedefleme, şu ya da bu nedenle sizinle işlemlerini tamamlamayan potansiyel müşterilerle yeniden etkileşim kurmak için çok önemlidir. Bu, markaların ilk ziyaretlerinde dönüşüm sağlamayan kullanıcıların% 98’iyle etkileşim kurmasına yardımcı olan bir tekniktir. Buna, ödemeyi yapmadan önce sepetlerini terk eden kullanıcılar da dahildir.

Artık internet pazarlamacılığı teriminin gerçekte ne kadar derin ve çok yönlü olduğunu biliyorsunuz. Deneyimli iş liderleri, hangi seçenekleri kullanacaklarına dair zaman ayırmaları gerektiğini bilirler, bu sayede zaman ve nakit yatırımlarından en iyi geri dönüşü elde ederler.

Pixiu Digital olarak müşterilerimizden birinin bir ay içinde ROAS’larını 42 katına çıkarmasına yardımcı olmak için yeniden hedefleme kampanyaları kullandık ve başarıya ulaştık!

İnternet pazarlamasına nasıl başlayabilirsiniz?

Web pazarlamasını zaten kullanıyorsanız ya da yeni başladıysanız, çalışmalarınızdan başarı elde etmek için bir plana ihtiyacınız vardır. Aşağıda bu planı geliştirmenize yardımcı olacak ipuçları verilmiştir. Bu görevi sizin için halletmesi için bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmayı da düşünebilirsiniz.

İyi bir plan oluşturmanıza yardımcı olacak ve uygulayabileceğiniz öngörüler şunlardır:

 1. Hedefinizi belirleyin

Web pazarlamasının birincil amacı nedir?

Web pazarlamasının amacı öncelikli olarak daha fazla gelir elde etmektir. Bu sizin de hedefiniz olmalıdır.

Amacı olmayan bir plan, dümensiz bir gemi gibidir. Neyi başarmaya çalışıyorsunuz? Sadece “daha fazla satış yapmayı” demeyin. Öncelikle gerçekten neyi başarmak istediğinizi araştırın. Web sitenizin trafiğini artırmak için mi? Sosyal medya takipçilerinizi artırmak için mi? E-posta veri tabanınızı genişletmek için mi? Hedeflerinizi belirlerken ne kadar emin olursanız, web pazarlamasının onlara ulaşmanıza ve onları aşmanıza yardımcı olma olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

 1. Alıcınızı anlayın

Alıcınızın sorunları ve sıkıntılı noktaları ile ilgili olmak ve ihtiyaçlarını karşılamak, özellikle internet pazarlamacılığında, tüm pazarlama stratejiniz için oldukça önemlidir. Çevrimiçi etkinlikler yoluyla alıcılarınızı bu kadar hassas bir şekilde hedefleyebileceğiniz halde yanlış tüketiciyi hedefliyorsanız, büyük olasılıkla olağanüstü bir başarısızlık yaşarsınız.

Alıcı kişiliğinizi geliştirmek için zaman ayırmalısınız. Potansiyel müşterilerinizin  ilgilenecekleri konuları belirleyin ve ardından bunları pazarlama stratejiniz olarak kullanın.

 1. Araçlarınızı seçin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, web pazarlamasına başlarken yapılacak birçok seçenek vardır. Öncelikli olarak müşterinizi, çevrimiçi pazarlama girişiminize ayırabileceğiniz zamanı ve bütçenizi düşünmelisiniz. Stratejinizin doğru bir şekilde geliştirilebilmesi ve beslenebilmesi için bolca zaman ayırmalısınız. Sosyal medya gönderimi, e-posta pazarlaması ve içerik pazarlaması başlamak için akıllıca olanlardır. Nihai karar ise şirketinize ve hedeflerinize bağlıdır.

 1. Mesajınızı oluşturun

 

Marka bilinirliği ve güven oluşturmak için marka mesajınızın tutarlı ve kısa olması gerekir. Potansiyel müşterilerinizin hakkınızda neyi hatırlamasını istediğinize karar vermeli ve ardından bu mesajı kullanmayı seçtiğiniz kanallarda paylaşmalısınız. Orijinal markanıza uymayan diğer mesajlarla yoldan sapmanın cazibesinden kaçınmalısınız.

 1. Organize edin ve taahhüt edin

İnternet pazarlamacılığı çabalarınızı kimin yöneteceğine karar vermelisiniz. İnternet pazarlama işleriniz için bir uzman ile çalışabilir ya da bir ajans ile işbirliği başlatabilirsiniz.

İnternet pazarlama yöneticiliğinizi yapacak olan kişilerden ya da ajanslardan blog oluşturma, sosyal medya, SEO ve diğer çevrimiçi reklamcılık çabalarının devam eden planlamasını gösteren bir içerik takvimi oluşturmalarını ve sürdürmelerini isteyin. Bu görevlerden sorumlu kişinin odaklanmış ve bunları tutarlı bir şekilde yapma konusunda gayretli olması oldukça önemlidir. 

 1. Ölçün ve revize edin

İnternette pazarlama ile ilgili en iyi şeylerden biri, geliri doğrudan ölçebilme yeteneğidir. Sonuçları periyodik olarak gözden geçirebilir ve mevcut çabalarla hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı görebilirsiniz.  Hedeflerinize ulaşamadıysanız neyin çalışıp çalışmadığını belirlemeli ve ona göre düzenleme yapmalısınız. .

İnternet pazarlamasının ne olduğunu anladıktan sonra, uygulamaya başlama zamanıdır. Aksi takdirde, rakiplerinizin gerisinde kalırsınız ve büyük olasılıkla geleneksel pazarlama çabalarınızdan daha az gelir elde etmeye başlarsınız.

Web pazarlamasının ne olduğunu, web pazarlamasının faydalarını ve işinizle nasıl alakalı olduğunu anlamak, tüm pazarlama girişiminizi canlandırabilir ve satışlarınızı üçe katlayabilmeniz için stratejinize yeni bir soluk getirebilir! 

Başlamaya hazırsanız, bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilir ya da aşağıda yer alan bölüme yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Sizlere cevap vermekten mutluluk duyarız.

İnternet pazarlaması nedir, internet pazarlamacılığı ile gelirlerinizi artırmanın tüm yolları Pixiu Blog’da.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pixiu Digital Kimdir ?

Pixiu, dijital dünyanın uçsuz bucaksız gökyüzünde tüm bilgeliğiyle uçuyor, iş ortaklarının da uçmasını sağlıyor. Her biri kendi alanında profesyonel olan ekibimizle birlikte her geçen gün gelişen ve değişen dijital dünyanın tüm olanaklarını en doğru şekilde kullanıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Önceki Yazılar
Mail listemize Kayıt Olun

Mail listemize kayıt olduğunuzda, Güvenlik Politikamız daki koşulları kabul etmiş olursunuz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
formu doldurun
size ulaşalım
Merhaba!

Bilgilerinizi Girin