Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

djital pazarlama nedir

Dijital Pazarlama Nedir ?

Adım Adım Dijital Pazarlama Rehberi 

Dijital pazarlama, son birkaç yılda en popüler kelimelerden biri haline geldi. Herkes dijital pazarlamadan bahsediyor ve profesyoneller online yani internet üzerinden yapılan satışların, bir işi büyütmenin en doğru yolu olduğunu övüyorlar.

Online varlıklarını geliştirmek isteyen pek çok firma ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler dijital pazarlama eğitimine yöneliyor. Bu talebi karşılamak için üniversitelerde dijital pazarlama eğitimleri açılırken, dijital pazarlamayı öğretmek için pek çok farklı kuruma ait kurslar da açılıyor.

Dijital pazarlama konusunu merak edenler için bir kılavuz niteliğindeki bu yazımızda, dijital pazarlamanın ne olduğunu, dijital pazarlama kanallarının neler olduğunu, dijital pazarlama stratejisinin ne olduğunu inceleyeceğiz. Ayrıca dijital pazarlamanın ve internet dünyasındaki rolü hakkındaki bazı yanlış anlaşılmaları gidermeye çalışacağız.

Bu Kılavuzda:

 • Dijital pazarlama nedir?
 • Dijital pazarlama kanalları nelerdir?
 • Dijital pazarlama stratejisi nedir?
 • Dijital pazarlama uzmanının rolü nedir?
 • Dijital pazarlama yanılgıları nelerdir?

Konu başlıklarını inceleyeceğiz.

Dijital Pazarlama Tanımı

Dijital pazarlama, ürün veya hizmetleri; TV’ler, cep telefonları ve elektronik reklam panoları gibi internete bağlanabilen tüm elektronik cihazlarda tanıtmak için kullanabileceğiniz tüm pazarlama kanallarını ve yöntemlerini içeren geniş bir terimdir.

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki temel fark, kampanyalarının yalnızca dijital kanallar aracılığıyla yürütülmesidir. Bu da pazarlamacılara bir kampanyanın etkinliğini analiz etmek için daha fazla kontrol, araç ve veri sağlar.

dijital pazarlama kanalları

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlama kanalları; online (çevrimiçi) ve offline (çevrimdışı) pazarlama kanalları olarak ikiye ayrılabilir.

İkisi arasındaki temel fark, internettir. Şöyle ki; online pazarlama kanalları internete bağlanabilmeyi gerektirir. Offline pazarlama kanallarının ise internete bağlı olması gerekmez.

Online Pazarlama Kanalları

 • Web sitesi pazarlama
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC)
 • İçerik pazarlama
 • E-posta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Satış ortaklığı (Affiliate)  pazarlamacılığı
 • Inbound pazarlama
 • Mobil pazarlama
 • Video pazarlama

Offline Pazarlama Kanalları

 • TV pazarlaması
 • SMS pazarlaması
 • Radyo pazarlaması
 • Billboard pazarlaması

işlevsel e-ticaret web siteleri

Web Sitesi Pazarlama

Bir web sitesi, tüm dijital kampanyaların odak noktasıdır. Tek başına çok güçlü bir kanaldır, ancak aynı zamanda diğer online pazarlama kampanyalarının çoğunu yürütme aracıdır.

Web siteniz markanızı, ürününüzü ve hizmetlerinizi en iyi şekilde temsil etmelidir. Hızlı, mobil ve Seo uyumlu, ayrıca kullanımı kolay olmalıdır.

Bir web siteniz olduğunda, bir sonraki adımınız bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak ve web sitenizi ve içeriğinizi daha fazla trafik ve müşteri elde etmek amacıyla tanıtmaktır.

SEO Danışmanlığı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama motorları için optimize etme işlemidir.

SEO’nun temel amacı, bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve arama motorlarından organik trafik almasına yardımcı olmaktır.

SEO Süreçleri

SEO’nun bir dizi alt süreci vardır. Başlıcaları:

 • Teknik SEO
 • Sayfa içi SEO
 • Sayfa dışı SEO
 ppc tıklama başına ödeme

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

PPC reklamcılığı, size ücretli reklamlar aracılığıyla, ağdaki internet kullanıcılarına ulaşma olanağı sağlar.

PPC kampanyaları Google, Bing, Linkedin, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta ve ürün veya hizmetler ile ilgili terimleri arayan kişilere reklamlarınızı gösterir.

PPC kampanyalarını hedefleriniz doğrultusunda programlayabilirsiniz. Örneğin; kullanıcıları demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet vb.) ve hatta belirli ilgi alanlarına veya konumlarına göre bölümlere ayırabilirsiniz. Yani reklamımızı yalnızca Beyoğlu civarındakiler görsün diyebilirsiniz ya da yalnızca erkekler.

Bir kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında, sağlayıcıya bir ücret ödersiniz ve dolayısıyla tıklama başına ödeme yapmış olursunuz.

En popüler PPC platformları Google Ads ve Facebook’tur.

PPC Kampanyaları ve SEO, Arama Motoru Pazarlamasını (SEM) oluşturur.

 

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması tamamen içerikle ilgilidir. Dijital dünya, metin, resim, ses ve video gibi farklı biçimlerde büyük bir içerik koleksiyonudur.

Bir içerik pazarlama kampanyasının amacı, içeriği kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

İçerik genellikle bir web sitesinde yayınlanır ve ardından sosyal medya, e-posta pazarlaması, SEO ve hatta PPC kampanyaları aracılığıyla tanıtılır.

Bir bloga sahip olmak ile bir içerik pazarlama kampanyası yürütmek arasındaki fark, daha sonra hangi içeriğin ne zaman yayınlanacağı, kimi hedefleyeceği ve içerik kampanyalarınızın etkinliğini nasıl izleyeceğiniz konusunda belirli hedeflere sahip olmasıdır.

İçerik pazarlamasının ana araçları:

 • Bloglar
 • e-Kitaplar
 • Online kurslar
 • İnfografikler
 • Podcast’ler
 • Web seminerleri

E-posta Pazarlama

Sosyal medya ağlarının artan kullanımına rağmen, e-posta pazarlama hala en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir.

E-posta Pazarlama Etkinlik İstatistikleri

Pek çok insan, e-posta pazarlamacılığını her gün aldığımız yüzlerce spam e-posta mesajıyla karıştırır, ancak e-posta pazarlamanın konusu bu değildir.

E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmanın bir yoludur ve bu, bu kişilerin sizden haber almak istemesini ve onların gelen kutularını boş yere meşgul etmemenizi gerektirir.

Aslında, birçok başarılı online işletme ve pazarlamacı, e-posta listelerine potansiyel müşteriler eklemek için diğer tüm dijital kanalları kullanır ve ardından e-posta pazarlaması yoluyla bu potansiyel müşterileri, gerçek müşterilere dönüştürmek için bir dizi çalışmalar yapar.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, çeşitli sosyal ağlardaki insanlara içerik pazarlama kampanyaları, ücretli reklamlar veya her ikisi aracılığıyla ulaşmayı içerir.

Bir sosyal medya pazarlama kampanyasının birincil amacı, marka bilinci ve sosyal güven oluşturmaktır. Ancak sosyal medya pazarlamasında daha derine girdikçe, bunu potansiyel müşteriler elde etmek için ve hatta doğrudan bir satış kanalı olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin Facebook’u ele alalım. Facebook satış hunisi 3 ana adımdan oluşur.

Dönüşüm hunisinin üst kısmı farkındalıktır. Bu, markanızı Facebook kullanıcılarına tanıtmak için Facebook reklamlarını kullanabileceğiniz aşamadır. Bu aşamadaki amacınız, reklamınızı olabildiğince çok kişinin önüne çıkarmak ve yeni takipçi kazanmaktır.

İkinci adım, dikkate alınması gereken bir konudur. Bu aşamada amacınız, markanıza ilgi gösteren insanların web sitenizi ziyaret etmelerini, sayfanızla etkileşim kurmalarını, uygulamanızı yüklemelerini, size mesaj göndermelerini sağlamaktır.

Üçüncü adım dönüşümdür. Bu, dönüşüm huninize giren insanları dönüşüme ikna etmeye çalıştığınız son adımdır. Bir ürünün veya hizmetin satışı veya mağazanızın ziyareti gibi işletmeniz için değeri olan herhangi bir faaliyet dönüşümdür.

Satış Ortaklığı (Affliate) Pazarlama

Satış Ortaklığı pazarlaması, internet kullanımının artmasıyla önemli ölçüde büyüyen en eski pazarlama yöntemlerinden biridir.

Temel olarak, Satış Ortaklığı pazarlamasıyla, diğer insanların ürünlerini tanıtırsınız ve her satış yaptığınızda veya bir müşteri adayı tanıttığınızda bir komisyon alırsınız.

Amazon gibi birçok tanınmış şirket, ürünlerini satan web sitelerine ayda milyonlarca dolar ödeyen Satış Ortaklığı programlarına sahiptir.

Dijital pazarlama stratejinizi tasarlarken, insanları markanıza dahil etmenin ve ürünlerinizi komisyon karşılığında satmanın bir yolu olarak bağlı kuruluş pazarlamasını kullanmalısınız.

Diğer bir deyişle, online tanıtmak için bir ürün veya hizmetiniz olduğunda, insanların kaydolabileceği ve ürünlerinizi internette tanıtmak için kullanabilecekleri kaynakları ve materyalleri bulabilecekleri bir Satış Ortaklığı programı oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Ödül olarak bir komisyon alacaklar, ancak bir sağlayıcı olarak sizin için çok daha fazla fayda sağlayacaklardır.

Satış Ortaklarınız yalnızca daha fazla satış yapmakla kalmaz, aynı zamanda markanızın en iyi temsilcileri olabilir ve diğer insanları şirketinizi satın almaları veya onlarla bağlantı kurmaları için olumlu yönde etkileyebilirler.

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama, temel olarak müşterileri ürün veya hizmet almak amacıyla ilk adımı atmaya iten pazarlama stratejisidir. Müşterilerin dikkatini çekecek blog içerikleri, teknik incelemeler bu kategoride kabul edilebilir.

Potansiyel Müşteri Maliyetleri

Inbound pazarlamanın ana unsurları içerik, dikkat, katılım, güven ve memnuniyettir.

Tüm bu unsurların tek bir amacı vardır: İşletmelerin potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmalarına yardımcı olmak ve onlarla daha fazla satış sağlayacak çift yönlü bir iletişim kanalı oluşturmak.

Tüm dijital pazarlama kanallarının benzer satış hunileri vardır. Çoğu durumda farklı olan, huninin her aşamasını açıklamak için kullanılan terminolojidir.

Genel olarak, bir dijital satış hunisinin 3 ana hedefi vardır: İnsanların markanızı öğrenmesini sağlamak, markanızla etkileşim kurmalarını sağlamak (web siteniz veya uygulamanız aracılığıyla) ve müşteriye dönmesini sağlamak.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, Google Play, Apple uygulama mağazası veya Amazon pazarı gibi farklı mobil uygulama mağazalarında müşterilere ulaşma sürecini ifade eder.

Bu uygulama mağazalarının binlerce uygulaması ve her gün milyonlarca kullanıcısı vardır. Mobil pazarlamayla, uygulamalarınızı ücretli reklamlarla veya diğer yöntemlerle (uygulamalar arası promosyonlar vb.) tanıtabilir, böylece daha fazla kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak mobil pazarlama, web sitenizin mobil uyumlu bir sürümüne sahip olmakla aynı şey değildir.  Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek bir zorunluluktur, aksi takdirde web siteniz mobil cihazlarda yapılan Google aramalarında görünmez.

Mobil pazarlama, bir uygulama oluşturmak ve bu uygulamayı kullanıcıların indirmesi için Google Play’e veya diğer uygulama mağazalarına yüklemekle ilgilidir.

Video Pazarlama

Video pazarlama nispeten yeni bir şey ama son zamanlarda o kadar popüler hale geldi ki, onu görmezden gelmemelisiniz.

YouTube, en popüler ikinci arama motoru haline geldi ve pek çok kullanıcı bir satın alma kararı vermeden, bir şeyler öğrenmek veya sadece rahatlamak için YouTube’a yöneliyor.

2020 Video Pazarlama yılı seçilmiştir.

YouTube İstatistikleri

YouTube, video pazarlamasını gerçekleştirebileceğiniz ortamlardan yalnızca biridir. Bir video pazarlama kampanyası yürütmek için Facebook Videoları, Instagram, Vimeo gibi pek çok farklı platform var.

Videodan yararlanmanın en iyi yolu, onları SEO’nuza, içerik pazarlamanıza ve sosyal medya pazarlama kampanyalarınıza entegre etmektir.

Video reklamları yürütmek maliyetli olabilir ve her zaman olumlu bir yatırım getirisi oluşturmaz, ancak video diğer kampanyalarınızın bir parçası olarak kullanıldığında, yatırım getirisini kısa sürede size getirebilir de.

Offline Pazarlama Kanalları

Yukarıda açıklanan kanallar, dijital pazarlamanın en önemli bileşenleridir. Bunlar, İnternet üzerinden yürütülebilen kanallardır. Bu sebeple online pazarlama kanalları ismini alırlar. Çoğu durumda, güçlü bir online varlığa sahip olmak için bu kanalları kullanmanız gerekir.

Offline pazarlama kanalları yani geleneksel pazarlama yolları hala kullanılmaktadır. Ama hepsi tüm şirketler için uygun değildir. Örneğin, küçük bir işletmenin TV’de veya elektronik reklam panolarında reklam verecek fonu yoktur.

TV Pazarlaması

TV pazarlaması bitmedi tabikide, aksine önümüzdeki yıllarda patlama yaşayacak bir pazarlama kanalı haline geldi.

Web TV’nin benimsenmesi bunu önemli ölçüde değiştirecek. Pazarlamacılar, bir dizi faktöre göre kitleleri hedefleyebilecek ve hangi içeriğin üretileceği konusunda bilinçli kararlar alabilecek.

SMS Pazarlaması

SMS pazarlaması, en güçlüleri arasında olmasa da potansiyel müşterilerle temasa geçmek için hala bir seçenek.

Bugünlerde web ve mobil cihazlarda ve ayrıca Facebook messenger ve Instagram DM mesajları gibi daha iyi alternatifler var.

Bununla birlikte, SMS pazarlaması, yerel topluluk mağazanızı daha fazla ziyaret etmek için kullanılabilir.

Radyo Pazarlaması

Radyo pazarlaması, kullanabileceğiniz ancak diğer yöntemler kadar etkili olmayan başka bir araçtır. Radyo pazarlamasının ana sorunu, yatırımınızın getirisini tam olarak bilmemenizdir.

Bir radyo reklamı için ödeme yaptığınızda, belirli radyo istasyonunun sahip olduğu dinleyici sayısına bağlı olarak, yalnızca reklamı duyan kişi sayısını varsayabilirsiniz.

Radyo pazarlama, yerel işletmeler ve sosyal medya çılgınlığından çok etkilenmeyen küçük topluluklar için hala iyidir.

Billboard Pazarlaması

Billboard pazarlaması, dijital pazarlamanın bir parçası olarak kabul edilir. Elektronik reklam panoları halka açık yerlerde mevcuttur.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, iş hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital kanalları nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır.

Bir dijital pazarlama stratejisi tasarlarken hangi kanalları kullanacağınızı, her kanala atayacağınız kaynakları (insanlar, zaman ve para) ve sonuçlar açısından ne bekleyeceğinizi iyice düşünmeniz gerekir.

Birçok dijital pazarlama uzmanı veya küçük işletme sahibi tarafından yapılan yaygın bir hata, her şeyi bir kerede yürütmeye çalışmaları ve günün sonunda hiçbir sonuç alamamalarıdır.

Ya dijital kampanyaları yürütmek için gerekli uzmanlığa sahip olmadıkları için ya da bütçelerini işlerine uygun olmayan kanallara harcadıkları için.

Dijital Pazarlama Stratejisi Örneği

Her bir dijital pazarlama stratejisi benzersiz olmasına ve bir işletmenin özel ihtiyaç ve hedeflerine dayanmasına rağmen, tüm pazarlama kanallarının ortak bir hedefe doğru nasıl çalışabileceğini anlamanıza yardımcı olacak bir örneği aşağıda okuyabilirsiniz.

Örnek: Dijital ürünler satan bir şirket için Dijital Pazarlama Stratejisi (online kurslar, e-kitaplar vb.).

 • Adım 1: Web Sitesi – İlk adım , hızlı ve mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmaktır . Web sitesinde, şirketi ve ürünlerini sunmak için birkaç açılış sayfası (veya satış sayfası) olmalıdır.
 • Adım 2: SEO – Bir sonraki adım, bir SEO denetimi gerçekleştirmek ve hangi alanların SEO için optimize edilmesi gerektiğini belirlemektir. Önce teknik SEO, ardından sayfa içi SEO ve son olarak sayfa dışı SEO ele alınmalıdır.
 • Adım 3: İçerik Pazarlama – Kapsamlı anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına ve SEO denetiminin bulgularına dayanarak, şunları içerecek bir içerik pazarlama planı oluşturmalısınız:
 1. Web sitesi için ne tür içerik oluşturulmalı (metin ve videolar)
 2. Ne zaman yayınlanmalı (yayın takvimi)
 3. Nasıl tanıtılır (sosyal medya kanalları, e-posta ve PPC kampanyalarını içerebilir).
 • Adım 4: Sosyal Medya Pazarlaması – Marka farkındalığını ve satışlarını artırmak için tüm sosyal medya pazarlama kampanyalarından yararlanın. İşletmenizi pazarlamak için hangi sosyal medya kanallarının uygun olduğunu belirleyin (müşteri profiline dayalı olarak) ve bu ağlarda içerik yayınlamak için bir program oluşturun.

Aynı zamanda, ürünlerinizle ilgilenme veya içeriğinizi sosyal medyada paylaşma olasılığı en yüksek olan etkileyiciler ve diğer kişilerin listelerini oluşturmaya başlayın.

 • Adım 5: E-posta Pazarlama – Web sitenizdeki ve sosyal medya kanallarınızdaki çeşitli CTA alanlarını kullanarak bir e-posta listesi oluşturmaya başlayın.

İlk hedefiniz, insanların haber bülteninize kaydolmalarını veya ücretsiz materyalleri indirmeleri veya ücretsiz denemelere kaydolmalarını sağlamaktır.

Abonelerinizi farkındalık aşamasından dönüşüm aşamasına ‘itmek’ için birkaç e-posta pazarlama hunisi oluşturun.

 • Adım 6: Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı – Yukarıdaki faaliyetlere paralel olarak, Google’da ürünle ilgili anahtar kelimeleri arayan kişileri ve web sitenizi ziyaret eden ancak dönüşüm sağlamayan kullanıcıların peşinden gitmek için Facebook’ta yeniden pazarlama kampanyalarını hedeflemek için bir AdWords Kampanyası oluşturun.
 • Adım 7: Video Pazarlama – Yukarıdaki 3. adımın bir kısmı, video içeriği oluşturabileceğiniz konuları / anahtar kelimeleri belirlemektir. Videolarınızı özel bir YouTube kanalında, Facebook, Instagram ve kampanyalarınızda hedeflediğiniz diğer platformlarda yayınlayın.

Her video için web sitenizde bir blog yazısı oluşturun ve videoyu metin içeriğiyle birlikte yerleştirin.

 • Adım 8: Mobil Pazarlama – Kullanıcıların uygulama mağazalarından indirebilecekleri, en son haberlerinizi ve insanların uygulamanız aracılığıyla kurslarınıza erişme yollarını içerecek bir mobil uygulama oluşturmayı düşünün.
 • Adım 9: Sonuçları Ölçün ve Analiz Edin– Google Analytics’in doğru şekilde kurulup yapılandırıldığından ve yukarıdaki kampanyaların etkinliğini doğru bir şekilde ölçebildiğinizden emin olun.

Bir excel sayfası oluşturun ve her kampanya için maliyet, ziyaret sayısı, dönüşüm sayısı, ulaşılan insanlar vb. hakkında ayrıntıları ekleyin.

Yukarıdakiler, dijital pazarlama stratejinizin neleri içermesi gerektiğinin bir özetidir. Sınırlı kaynaklara sahip küçük bir işletme iseniz, tüm planı en baştan uygulayamayacağınız normaldir.

Yapmanız gereken şey, web siteniz, SEO ve içerik pazarlamanızdan başlayarak adım adım bir yaklaşım izlemektir.

Bunları birkaç ay boyunca yerinde tutmayı başardığınızda, trafikte ve gelirde kademeli olarak bir artış yaşayacaksınız ve ardından diğer araçları karışıma ekleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yöneticisinin Rolü Nedir?

Bir dijital pazarlama yöneticisinin rolü iyi tanımlanmış bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Hangi kanalları kullanacağına, bütçeyi nereye ve hangi sırayla tahsis edeceğine karar vermek dijital pazarlama yöneticisinin görevidir.

Ayrıca bir başka görevi de diğer yöneticilerin çalışmalarını denetleme ve herkesin aynı hedefler için çalıştığından emin olma rolüne sahiptir.

Tipik bir ‘dijital pazarlama ekibi’ aşağıdaki rollere sahiptir:

Dijital Pazarlama Uzmanı

Aşağıdakilerle ilgili becerilere ve iyi bilgiye sahip bir kişi:

 • SEO
 • Sosyal medya
 • İçerik pazarlama
 • PPC reklamcılığı

SEO Uzmanları dijital pazarlama yöneticileri değildir. Bir dijital pazarlama yöneticisi, yalnızca SEO değil, tüm dijital kanallar hakkında geniş bir anlayışa sahiptir.

Başarılı dijital pazarlama yöneticilerinin çoğu, diğer pazarlama kanallarıyla da çalışma deneyimi olan deneyimli SEO’lardır.

İçerik Pazarlama Uzmanı

Bir içerik pazarlama yöneticisi, içerik pazarlama planını oluşturmaktan ve yürütmekten sorumludur. Ne tür içerik oluşturacağına ve hangi kanalları kullanacağına karar verecek kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı

Bir şirketin çeşitli sosyal kanallar aracılığıyla tanıtımından sorumludur. Doğru içeriği doğru kişilere doğru zamanda iletmek için içerik pazarlama müdürü ile yakın bir şekilde çalışır.

SEO Uzmanı

Ekip yapısına bağlı olarak, SEO ile ilgili görevler için Dijital pazarlamaya yardımcı olabilecek özel bir SEO yöneticisine sahip olmaya karar verebilirsiniz.

PPC Uzmanı

Bir PPC yöneticisi, başta Google Ads, Facebook Ads (Instagram dahil) ve Bing olmak üzere farklı platformlarda ücretli kampanyalar yürütmekten sorumludur.

PPC yöneticileri için, niteliklerini kanıtlamanın başka bir yolu olan Google Ads veya Facebook’ta sertifika alabiliyor olmasıdır.

E-posta Pazarlama Uzmanı

Bir e-posta pazarlama yöneticisinin işi, diğer tüm kanallar aracılığıyla oluşturulan herhangi bir e-posta potansiyelinin, sonunda dönüşümlere yol açacak uygun e-posta hunilerine girilmesini sağlamaktır.

Ara sıra bir haber bülteni göndermek e-posta ile pazarlama değildir. Uygun bir e-posta pazarlama kampanyası, yeni bir kitleyi müşterilere dönüştürür ve bu etkinlikleri izlemek için özel bir yöneticiye sahip olmanızın nedeni budur.

Dijital Pazarlama Yanılgıları

‘Dijital pazarlama’ terimi nispeten yenidir ve bu nedenle, farklı bir anlama geldiği durumlarda bile insanların onu kullanması yaygın hale gelmiştir.

En yaygın yanlış anlamalar şunlardır:

Dijital Pazarlama ve İnternet Pazarlaması Arasındaki Farklar

İnternet pazarlaması, dijital pazarlamanın bir alt kümesidir ve aynı şey değildir.

İnternet pazarlamacılığı veya online pazarlama, internette kampanya yürütmek için kullanabileceğiniz yöntemleri ifade eder.

Yukarıdaki şemada gösterildiği gibi, İnternet pazarlamasının ana bileşenleri şunlardır: Arama Motoru Pazarlaması (SEO ve PPC’yi içerir), Sosyal Medya Pazarlaması, İçerik Pazarlaması, E-posta Pazarlaması, Satış Ortaklığı Pazarlaması, Mobil pazarlama ve Video pazarlama.

Dijital pazarlama, diğer dijital kanalları da içerdiği için online / İnternet pazarlamasının çok üstündedir.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması Arasındaki Farklar

Sosyal medyada aktif bir varlığınız olduğunda, aslında dijital pazarlama kampanyaları değil, sosyal medya pazarlama kampanyaları yürütüyorsunuz.

Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlamanın bileşenlerinden sadece biridir. Dijital pazarlamanın avantajlarını tam olarak deneyimlemek için planınıza daha fazla dijital kanal eklemeniz gerekir.

SONUÇ

Dijital pazarlama, internette ve diğer elektronik cihazlarda pazarlama ile ilgilidir. Ancak bu tek yönlü bir süreç değildir. Ulaşmak istediğiniz şeye bağlı olarak kullanabileceğiniz bir dizi alt bileşenden oluşur.

Aynı yöntemler tüm işletmeler için işe yaramaz. Bu nedenle her firma için ayrı ayrı süreci nasıl kullanacağınızı ayrıntılarıyla anlatan bir stratejisi bulmak önemlidir.

Dijital pazarlama uzmanı, tüm pazarlama faaliyetlerini izlemekten sorumlu kişidir.

Belirli bir proje için hangi pazarlama faaliyetlerinin daha uygun olduğuna karar verebilmesi için internetin nasıl çalıştığına dair geniş bir bilgiye sahip olması gerekir.

Dijital pazarlama ekibinin diğer tipik üyeleri içerik yöneticisi, SEO yöneticisi, sosyal medya yöneticisi, e-posta pazarlama yöneticisi ve PPC yöneticisidir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pixiu Digital Kimdir ?

Pixiu, dijital dünyanın uçsuz bucaksız gökyüzünde tüm bilgeliğiyle uçuyor, iş ortaklarının da uçmasını sağlıyor. Her biri kendi alanında profesyonel olan ekibimizle birlikte her geçen gün gelişen ve değişen dijital dünyanın tüm olanaklarını en doğru şekilde kullanıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Önceki Yazılar
Mail listemize Kayıt Olun

Mail listemize kayıt olduğunuzda, Güvenlik Politikamız daki koşulları kabul etmiş olursunuz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
formu doldurun
size ulaşalım
Merhaba!

Bilgilerinizi Girin