Dijital Ajans Nedir?

Dijital Ajans Nedir?

dijital ajans nedir

Dijital Ajans Nedir

Tüm Dijital Hizmet Detayları

Dijital Ajans Tanımı

Dijital ajans nedir diye sorulduğunda, işletmenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi dijital dünyada pazarlamaya odaklanan bir yapıdır.

Dijital ajans pazarlamayı; web sitesi tasarımı ve geliştirmesi, arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlama, ücretli çevrimiçi reklamcılık, sosyal medya, e-posta pazarlaması ve diğer hizmetler aracılığıyla yapar.

Eski pazarlama yöntemlerinde, yerel radyo istasyonunuzun şirketinizin tanıtıcı metnini okuması, el ilanları ve gazete ilanları dağıtmanız yeterli olabiliyordu. Ancak yeni nesil pazarlama yöntemleri ile pazarlama dünyasında büyük bir değişim oldu. Böylece pazarlamanın basit olduğu ve kurum içinde ele alındığı dönem sona erdi.

Dünya hızla değişiyor ve teknoloji de gelişiyor. Eski tip pazarlama yöntemlerinin hala bir değeri olsa da dijital pazarlama hızla onun yerini alıyor ve geleneksel reklamcılık yöntemleri geride kalıyor. Bu yeni pazara girmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen size yardım edecek, bir dijital pazarlama ajansına ihtiyacınız olacak.

Dijital ajans nedir? ve neden kendi reklamımı yapmaya devam edemiyorum, sonuçta yıllardır çalışıyor? ” diye soruyorsanız hadi şu başlıklara bir göz atalım!

  • Dijital pazarlamaya bir göz atalım
  • Neden bir ajans ile çalışılmalı?
  • Ajansınız birkaç rol oynuyor
  • Özet

 

Dijital Pazarlamaya Bir Göz Atalım

Önce Dijital pazarlama nedir? sorusuyla başlayalım. Basitçe söylemek gerekirse, dijital pazarlama, günümüzün değişen dijital dünyasından yararlanacak pazarlama stratejileri oluşturmaktır. Şu anda dünya nüfusu yaklaşık 8 milyardır. Bunların yaklaşık 3,3 milyarı bir tür sosyal medyayı kullanıyor ve bu sayı hızla artıyor.

Dijital pazarlama ajansları, öncelikle dijital pazardan yararlanmak için tasarlanmış pazarlama stratejileri oluşturmak için çalışır. Bahsi geçen sosyal medya hizmetleri şunlardır:

  • Facebook (65 milyon kullanıcı)
  • İnstagram
  • Twitter
  • Pinterest
  • Snapchat
  • Ve birçok diğerleri

Ancak bu, buzdağının sadece görünen kısmı! Sosyal medyayı kullanma ve başarılı bir dijital pazarlama stratejisi için bir web sitesine sahip olmanın yanında gereken pek çok strateji var. Ajansınız aracılığı ile oluşturulacak bu stratejileri 7/24 izleyebilir, hangi yolun işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Bu sürekli takip edilebilirlik, sizin ve dijital pazarlama ajansınızın anında ayarlamalar yapmasına olanak tanır.

GÖRSEL EKLENECEK

 

Neden Dijital Bir Ajans İle Çalışılmalı?

Kaliteli bir dijital pazarlama ajansı, daha geleneksel olanı atlar bunun yerine, hedefli pazarlama, potansiyel müşteri oluşturma ve marka geliştirmeye odaklanırlar. Tipik bir sosyal medya ajansı şunları sunar:

Takımlar:

• Stratejistler

• Dijital pazarlama danışmanları

• Yaratıcılar

• Geliştiriciler

Bunların her biri ayrı bir ekip olsa da akıllarında tek bir amaç vardır. Bu, birlikte çalışmak ve işiniz için sonuç sağlayan temel bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır.

Çiti aşan ajanslar olmasına rağmen, bu ajansların çoğu hala geleneksel pazarlama yöntemlerine odaklanma eğilimindedir.

Şirketinizin, kuşkusuz “göze hitap eden” bir web sitesine ihtiyacı var. Ancak, web sitenizin güzelliği dış görünümden daha derin olmalıdır. Web sitenizde gezinmesi kolay, yararlı bilgilerle dolu ve çoğu dönüştürülmelidir.

Peki, “dönüştürmek” ne anlama geliyor? Şöyle ki; web sitenizi ziyaret eden kişilerin bir satın alma kararı vermesi veya daha fazla bilgi edinmek için içeriğin daha derinine inmesi anlamına geliyor.

Çoğu geleneksel pazarlama ajansı, bunun gerçekleşmesi için gereken nitelikli personelden yoksundur ve hala geleneksel pazarlama hizmetleri sunarlar. Doğal olarak ana odak noktaları da digital dünya değil.

 

Ajansınız Birkaç Rol Oynuyor

“Dijital ajans nedir?” sorusunun cevabı elbette bunlarla sınırlı değil, bundan daha fazlası var. İyi bir dijital pazarlama ajansı, işletmenizin başarısını ve büyümesini sağlamak için bu üç önemli alana odaklanacaktır.

 

İşletmeniz Hakkında Bilgi Edinmeli

Herhangi bir pazarlama ajansı, işletmenizi anlamıyorsa, sizi hedef pazara “satması” da zordur. Markanızla zaman geçirmeli, ürünleriniz veya hizmetleriniz, pazar hedefiniz, hedefleriniz hakkında bilgi edinmeli ve en önemlisi işiniz için bir “fikir” oluşturmalıdır.

Markanızın neye ihtiyacı olduğunu belirlemek için mevcut pazarlama stratejilerinizin bir analizi kullanılır. Bu, ajansın sizinle ortak çalışarak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yeni ve daha güçlü dijital pazarlama stratejileri geliştirmesini sağlayacaktır.

En iyi dijital ajanslar “İdeal müşterinizin” kim olduğunu ve internette aramalarını nasıl yaptıklarını araştıracak ve paralarını nerede harcayacaklarına karar verir. Hedeflenen pazarınızın kim olması gerektiği konusunda yeterli bir veriye sahip olduğunuzda, pazarlama stratejinizi müşterilerinizle gerekli bağlantıyı kuracak şekilde uyarlayabilirsiniz.

 

Dijital Markanızda Uzmanlaşmak

Doğru seçilmiş bir ajans, yalnızca online varlıklarınızı oluşturmaya odaklanacaktır. Bunu sağlamak için de tamamlamaları gereken birkaç görev vardır. Bakalım bu görevler neler?

İşletmenizin başarısı, büyük ölçüde markanızı sergileyen, alıcıya odaklanan bir web sitesine sahip olmanıza bağlıdır. Şu anda bir web siteniz varsa, pazarlama ajansı onu analiz etmek için bir dizi araç kullanacaktır. Bunu yaparken, en iyi sonuçları elde etmek için hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini belirleyebilirler.

Bugün, sunduğunuz ürünlerin bir kataloğundan başka bir şey olmayan bir web sitesine sahip olmak maalesef günümüzün değişen şartlarında yeterli değil. Web sitenizin tüm içeriği buysa, en ciddi alıcılar hariç, diğer tüm alıcılar sitenizden ürün almadan çıkacaktır. Ortalama bir kişinin açılış sayfanıza yalnızca 15 saniye bakacağını unutmayın.

Bu, hemen çıkma oranı olarak bilinir ve seçtiğiniz ajans, insanları sitenizde tutmak için gereken becerilere sahip olmalıdır. Bunu, bilgilendirici sayfalar ve daha da önemlisi bir blog biçiminde içerik oluşturarak yaparlar.

Pazarlama ekibinizin aşağıdakiler gibi pazarlama stratejilerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağını bilmesi önemlidir:

GÖRSEL EKLENECEK

 

Dijital Ajans Hizmetleri

GÖRSEL EKLENECEK

 

SEO

Arama motoru optimizasyonu sitesi içeriğinin özellikle müşterilerinizin aradıklarına uygun olmasını sağlamak anlamına gelir. Genel olarak, bugünün web sitesi içeriği, en yaygın kullanılan arama motorlarından üçü olan Google , Bing ve Yahoo’nun SEO standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

SEO’nun amacı, web sitenizde organik arama sonuçlarınızı önemli ölçüde artırmasını sağlamaktır. Bunu da “yüksek arama” anahtar kelimeleri, uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbeklerini içeren içerikler yoluyla sağlar.

Blog, şirketin hizmet verdiği pazarla ilgili bilgileri paylaşmanın çok popüler bir biçimi haline geldi. Bazıları yalnızca ilgili konuları ele alırken, diğerleri okuyucu sayısını artırmaya yardımcı olmak için siteye sezonluk, eğlenceli ve konuşma içeriği de ekler. Tüm ajanslar evden çalışan yazarları tercih ederken, birçoğu işi yetenekli bir ticari metin yazarına devretme eğilimindedir.

Son birkaç yılda, blog oluşturma, insanların evde yaptıkları bir şeyden ticari pazarlamada büyük bir güç merkezi haline geldi. Düzgün bir şekilde yönetildiğinde, geleneksel pazarlama yöntemlerinde göreceğinizden çok daha büyük bir yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

Pixiu’nun SEO hizmeti için Hemen Tıkla.

 

Başarı Hikayesi

Nasıl Başardık ?

Örnek Projeleri Hemen İncele!

GÖRSEL EKLENECEK

SEM

Arama motoru pazarlaması: Arama reklamları çevrimiçi varlığınızı oluşturmanın tüm yönlerini içerir, SEO ve SMM, SEM’in temel bileşenleridir. Google Reklamlar arama motoru pazarlamasına en uygun örneklerden biridir.

GÖRSEL EKLENECEK

 

Sosyal Medya Pazarlaması

Çeşitli sosyal medya platformlarını kullanarak pazarlama kampanyaları oluşturmak ve yönetmek. Sosyal medya hızla en iyi pazarlardan biri haline geliyor ve görmezden gelemeyeceğiniz bir yer.

Henüz bu alandaki hizmetlerimizi geliştirmekteyiz.

GÖRSEL EKLENECEK

 

Mobil Pazar Entegrasyonu

Bir cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar veya başka bir mobil web özellikli cihaz kullanarak alışveriş yapanlar için mobil pazarlamayı optimize etmek için strateji oluşturmak ve web sitenizi geliştirmek. İlk günlerde bir cep telefonunda bir web sitesi sayfasına bakmaya çalışmak neredeyse imkansızdı.

Bunun sebebi internet sayfalarının, çok daha küçük ekrana (telefon ekranına) sığmaları için otomatik olarak yeniden ölçeklenemiyordu. Artık durum böyle değil, ancak sitenizi “küçük” ekranın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlayabilecek bir ajansa ihtiyacınız var.

GÖRSEL EKLENECEK

 

E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması henüz bitmemiştir.. İyi bir e-posta pazarlama stratejisi, yeni bir ürün veya hizmetin tanıtımı gibi işinizle ilgili bilgileri içermelidir. Pek çok işletme düzenli bir şekilde, kendilerini müşterilerin zihninde ön planda tutmaya yardımcı haber bültenleri gönderir.

Tüm dünyada 2,5 milyardan fazla e-posta kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Bu, kaçınmayı göze alamayacağınız bir pazar yeri.

GÖRSEL EKLENECEK

 

Görsel Reklamlar

Online reklamlarınızı stratejik olarak yerleştirmek için istatistiklerin, deneyimlerin ve bilgilerin kullanılması anlamına gelir. Online reklamcılık, Başka websiteleri içerisinde görsel reklam oluşturmayı ve daha fazla potansiyel müşteri çekmek için tıklama başına ödemeyi kullanmayı içerir.

GÖRSEL EKLENECEK

 

Video Pazarlama

YouTube ve Instagram gibi siteler, işletmenizin reklamını yapmak için mükemmel yerlerdir. Ajanslar, yeni ürün veya hizmetleri öne çıkaran video reklamlar üretebilir. Ürünler söz konusu olduğunda, bu genellikle yeni öğeleri vurgulayan ve ardından kullanımlarını gösteren bir video ile elde edilir. Hizmetler söz konusu olduğunda, hizmetin açıklamasını içeren ve sonuçlarını gösteren bir video olabilir.

GÖRSEL EKLENECEK (ROI yazan)

 

Dijital Ajansın Asıl Görevi: ROI

Yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak, muhtemelen dijital pazarlama ajansının en önemli işlevlerinden biridir. Amaçları, durgunluktan ziyade yatırımınızda sürekli bir artış görmenizi sağlamaktır. Bunu yaparken, çok daha yüksek karlar görmenize yardımcı olurlar.

Dijital pazarlama dünyasında durgunluğa yer yok. Teknolojideki talep ve değişikliklere bağlı olarak sürekli değişen ve gelişen bir pazardır. İyi bir dijital ajansın dinlendiğini kolay kolay göremezsiniz.

Ajansın pazarda gördüğü herhangi bir değişiklikten yararlanmak için pazarlama stratejinizi sürekli olarak test ve analiz etmesi ve gerekiyorsa değiştirmesi gerekir. Web sitenizin trafik miktarı dijital ajansınızın yakından izlemesi gereken bir bilgidir ve görevleri, ziyaretçi sayısının artmaya devam etmesini sağlamaktır.

Sitenizde trafik kaybı varsa, bunun nedenini bulmak ve gerekli değişiklikleri yapmak ajansın görevidir. Örneğin, bugün Web tasarım hizmetlerinde blogu olmayan pek çok başarılı işletme bulamazsınız. Bu “aniden” olan bir şey değil. ” Blog oluşturma, stratejide büyük bir değişik demek ve oldukça başarılı olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir.

Bir ajansın sizin için yaptığı her şey, işletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaya yöneliktir. Potansiyel müşteriler satışa dönüşür ve ne kadar çok üretilirse, uzun vadeli satış beklentileriniz o kadar iyi olur, bu da nihai hedeftir.

 

Alternatifler Nelerdir?

“Dijital ajans nedir?” cevabını aradıktan sonra, bir dijital pazarlama ajansı ile iş birliği yapmanın alternatifleri hakkında da konuşmak gerekir. Eğer bir ajans ile iş birliği yapmak istemiyorsanız, başarılı bir başka seçenek de işletmenize bir dijital pazarlama departmanı eklemektir. Bölümünüzün aşağıdakileri içeren bir personele ihtiyacı olacaktır:

• Pazarlama stratejisti veya stratejist ekibi

• Pazarlama Müdürü

• Geliştiriciler

• Bir tasarımcı veya tasarımcı ekibi

• Bir veya daha fazla metin yazarı

Böyle bir ekibi işe almak ve sürdürmek, şirketiniz için büyük bir uzun vadeli yatırım demek. Onların maaşlarının yanı sıra, ödemeniz gereken vergiler, ücretli tatiller… gibi pek çok yükümlülükte beraberinde gelecektir.

Eğer şirketiniz yeterince büyükse, digital pazarlama departmanı kurmak için gerekli ödenek elbette vardır. Bunu, bir dijital pazarlama ajansı ile iş birliği yapma maliyeti ile mutlaka karşılaştırmanız gerekir.

GÖRSEL EKLENECEK

 

Sonuç

Birincisi ve en önemlisi, ajansınızın rolü, fiziksel ve dijital dünya arasında bir köprü oluşturmaktır. Bu, gerçek mekânda faaliyet gösteren mağazanızı veya işletmenizi bir web sitesiyle ve web’deki bir varlıkla eşleştirmek anlamına gelir.

İkinci olarak ve belki de en önemlisi, bir dijital pazarlama ajansının işletmenizi tamamen yeniden markalaştırmanıza yardımcı olabilmesidir. Bu, işletmenize işinizi yeni bir yöne çekme fırsatı verebilir.

 

Bir web sitesine yatırım yapmalı mısınız?

Bugünün piyasasında olmamayı göze alamazsınız. Online varlığınızın mobil uygulamalar için optimize edilmesi gerekiyor mu? Mobil cihaz kullanıcılarının yaklaşık % 87’si zamanlarını sonsuz çeşitlilikte uygulamalar kullanarak geçiriyor.

Geleneksel bir ajansa kıyasla bir dijital pazarlama ajansı ile iş birliği yapmanın faydalarına bakıldığında, teknoloji ve günün getirdikleri sebebiyle, bu adımı atmanın önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bunu yapmak, gelecekteki kârınızda ve büyümenizde büyük bir fark yaratabilir.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
formu doldurun
size ulaşalım
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pixiu Digital Kimdir ?

Pixiu, dijital dünyanın uçsuz bucaksız gökyüzünde tüm bilgeliğiyle uçuyor, iş ortaklarının da uçmasını sağlıyor. Her biri kendi alanında profesyonel olan ekibimizle birlikte her geçen gün gelişen ve değişen dijital dünyanın tüm olanaklarını en doğru şekilde kullanıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Önceki Yazılar
Mail listemize Kayıt Olun

Mail listemize kayıt olduğunuzda, Güvenlik Politikamız daki koşulları kabul etmiş olursunuz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
formu doldurun
size ulaşalım
Merhaba!

Bilgilerinizi Girin